Kulak Estetiği – Otoplasti

Kulak estetiği (Otoplasti), halk arasındaki adıyla kepçe kulak ameliyatı, kulağın kafa tabanına uzaklığından ve öne doğru açılanmış olmasından kaynaklanan görünümün giderilmesi için uygulanan cerrahi işlemdir. Kepçe kulak ameliyatı kulağa yeniden şekil vermek için yapılan bir işlemdir. Kulak gelişimi 6 yaş itibari ile büyük oranda tamamlanmaktadır. Kepçe kulak ameliyatı genellikle okul çağındaki çocukların psikolojik ve çevresel etkenlere (alay edilme, özgüven kaybı) maruz kalmaması için tercih edilebilir.

Ameliyat öncesinde detaylı görüşme ve muayene yapılır ve beklentiler doktora bildirilerek ameliyat planı yapılır. Ameliyat için normal şartlarda lokal anestezi yeterlidir fakat çocuklarda ve ameliyat kaygısı olan kişilerde genel anestezi uygulanabilir. Ameliyat kulak arkasından yapılan kesi ile başlar kıkırdak dokular şekillendirilir, kafa tabanıyla kulak arasındaki açı ayarlanır ve kulak arkasındaki kesi alınması gerekmeyen dikişler yardımıyla kapatılır ve pansuman yapılarak ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat sonrasında birkaç gün biraz şişlik, hafif ağrı ve gerginlik hissi olması normaldir. Yaklaşık bir hafta sonra pansuman açılır ve ameliyat bölgesi yıkanabilir. Gece uykusunda kulağın kıvrılmasını önlemek amacıyla bir süre kafa bandı kullanımı tavsiye edilir. Yaklaşık bir ay sonra kesi izleri kaybolarak hasta normal yaşantısına dönmektedir.


Scroll to Top