Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) üst ve alt göz kapağında yaşlılık, genetik nedenler, travma ve enfeksiyon sonucu oluşan sarkmalar için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Genel olarak sarkma, torbalanma, kırışıklık oluşumu, üst göz kapağı ve kaşlar düşme, alt göz kapağında çizgilenme ve torbalanma gibi belirtilere uygulanmaktadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı öncesi hasta detaylıca muayene edilip değerlendirilir. Ameliyat lokal, sedasyon (yarı uyku hali) veya genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat öncesi değerlendirme sırasında gözün doğal kıvrımlarından detaylıca çizimler ve ölçümler yapılır. Hem kanama kontrolü hem de ameliyat sırasında ağrı hissedilmemesi için lokal anestezik uygulanarak ameliyata başlanır. Ameliyat kesisi için bisturi, elektrokoter ve lazer kullanılmaktadır. Kapaklardaki fazlalık dokuların çıkartılması, yağ dokuların alınması, sarkmış olan dokuların sıkılaştırılması işlemlerinden sonra kesiler kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası en sık görülen durumlar; şişlik(ödem) nadir olarak morluk ve sızıntı şeklinde görülen kanamalardır. Ameliyat sonrasında 2-3 gün süre ile aralıklı olarak buz uygulaması yapılır. Dikişler yaklaşık olarak 1 hafta sonra alınır 4-6 hafta sonra da kesi izleri kaybolur.


Scroll to Top