Micro FUE ile Saç Ekimi

Saç ekiminde son dönemlerde kullanılan en gelişmiş teknik FUE yöntemidir. Diğer yöntemden sadece kök alım şekliyle değişen bu tekniğin birçok avantajı vardır.

Kısaca doğru saç ekim işleminin evrelerine değinecek olursak;

Saçlı deriden alınan greftlerin saçsız bölgeye nakli yapılmasıdır. Saç ekimlerinde birçok faktör önem taşımaktadır .Kişilerin önce tam olarak ne istediklerinin tespit edilmesi çok önemlidir. Ekim yapacak ekibin kimlerden oluştuğu, ekim sonrasında başarı oranı, işlem tekrarı olup olmayacağı, ne kadar bir sıklığın hastayı memnun edeceği ve daha birçok sorunun cevabı netleştikten sonra ekime karar verilmelidir.

İki kulak arasında bulunan 4 – 5 parmaklık ensedeki saçlı bölgede saç dökülmesi yaşanmaz. Kökler bu kısımdan alınır. İşlem öncesi kök alınacak ve ekilecek alanı net görebilmek için saçlar makine traşıyla 0 numaraya kadar kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ile önce kök alınacak işaretli bölge, sonra ekim sırasında ekim yapılacak çizim yapılmış bölge uyuşturulur.

Kök alma işlemi için saç kalınlığına uygun micromotor uçları saç kılını ortalayacak ve kılın çıkış açısına uygun olacak şekilde deriye batırılıp çekilir. Saçlı deri, kökü çevreleyen mikroskobik doku ile birlikte, silindirik bir tarzda kesilmiş olur. Bir mikro penset ile nazikçe çekilir ve saç kökleri ayrılarak gelir. İstenilen sayıya ulaşana kadar bu işlem devam eder. Gerçekleştirilen sistem ile fire en aza iner, daha fazla greft çıkartılır ve süre kısalır.

Saç köklerinin canlı hücreler olduğu düşünüldüğünde, sürenin kısalması ekilen köklerin canlı kalmasını sağlar. Bu durumda ekilen köklerin hepsinin çıkması beklenir.

Greftlerin dışarda bekleme süresi içinde daha sağlıklı ve canlı kalabilmeleri için özel olarak uygulanan yeni bir yöntemle greft ilk anda taze şekilde ekiliyor gibi işlem yapabiliyoruz.

Greft çıkartma işlemi tamamlandıktan sonra, ekim yapılacak bölgeye diğer saçlarının çıkış yönüne doğru özel bir uç yardımıyla kanallar açılır, çıkartılan kökler bu kanallara tek tek yerleştirilir. Bu işlemlerin tamamı ekim yapılacak greft sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 6– 8 saat arasında sürer.

Ekimi yapılacak miktar arttıkça süre de uzadığından greftlerin daha sağlıklı olması için bir seansta 3000 greft üstü çalışmaları onaylamıyoruz.

Ekim sonrası süreçte ise; ekilen saç ilk günden itibaren uzamaya başlar fakat kolojen yapısı bozulacağından, iki veya üçüncü haftadan itibaren saç tellerinin dökülmesi beklenir. Döküldüğü takdirde 3. aydan itibaren ekildiği kanaldan tekrar çıkmaya ve uzamaya başlarlar. 6. ayda yarısından daha fazlası çıkmış olur, 1 yıl içinde ekim süreci tamamlanır.

Ekilen kök kişinin kendi saçı olduğundan, özellikleri ekilen bölgeye taşınır; aynı renk ve karakterde çıkar.
Tek farkı yer değiştirmiş olmasıdır.

Ayrıca kökler dökülmemeye kodlanmış bölgeden alındığından ekilen saç ömür boyu kullanılır.
FUE tekniğiyle sadece saç ekimi değil aynı zamanda kaş, kirpik, sakal, bıyık ekimi de yapılabilir.


Scroll to Top