Erkeklerde Saç Dökülmesi

Genetik saç dökülmesi olarak da tanımlanan androgenetik tip dökülme erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi şeklidir. Bu tip dökülmede karakteristik olarak, ilk önce, ön saç çizgisinin sol ve sağ yanında küçük sahalarda saç kaybı başlar. Bu alan saç çizgisinin geriye çekilmesine neden olacak şekilde arkaya doğru ilerler. Bu durum başın ön kısmının kelleşmesine yol açar. Sıklıkla vertex adı verilen, saçın dönme bölgesinin de bulunduğu başın tepe kısmında da benzer gelişim izlenir ve saçın seyrelmesiyle sonlanır. Zamanla bu sahaların boyutu büyür ve sonunda bunlar birleşerek, başın arka kısmında ve yanlarda taç şeklinde korunan bir saha dışında tamamen kelleşmiş bir kafaya neden olur.

Androgenetik tip saç dökülmesi anne-babadan kalıtsal yolla gelebilir. Bu olumsuz genetik durum anne babadan geçmediği durumda kişiye hala ya da dayıdan da miras olarak kalabilir.

Saç dökülmesinin gelişimi değişkenlik gösterir
Genetik yatkınlık ve duyarlılığa bağlı olarak saç kaybının son safhası, saç çizgisinin kaybından tüm saçların kaybedilmesine kadar değişebilir. Saç dökülmesinin gelişimi değişkenlik gösterir. Bazı erkeklerde ön saç çizgisi küçük bir saçsız alan olarak herhangi bir alevlenme göstermeden ileri yaşlara kadar devam edebilir. Nadir vakalarda, saç çizgisinin yanlarında herhangi bir saç kaybı olmaksızın tepe bölgede saçların eksilmesi görülebilir.


Scroll to Top