Fut ile Saç Ekimi

Saç Ekiminde ‘Fut’ Yöntemi Nedir?
Fut yöntemiminin açılımı “Folliculair unıt transplantation” dur. Saç köklerinin bire birer degil gruplar halinde yer değiştirme şeklidir. Saç kökleri 1 le 4 sac kılı bulunduran kümeler halinde mevcut olur bu kıl kümeleride kesinlikle mikroskop camı altında oluşturulabilinir ve gene mikroskop camı altında ayrıştırılır.
Fut yöntemi başın arka ve kulaklar arasındaki dairesel sahadan alınan sac köklerinin yerleştirilmesidir
Fut yöntemi günümüzde cok çok tercih edilmemektedir. Sac transferinde en fazla kullanılmış ama eski bilinmekte olan bir yöntemdir. Aslında sac transferi işleminde gercege yakın görünüm saglanmasının başlangıcıdırda diyebiliriz.

Fut ve fue yöntemi arasındaki en ehemmiyetli ayrım verimli sac dokusunun alınma işlemidir sonrası uygulanılacak sac ekim işlemi yöntemleri aynı biçimde devam eder.

Fut sac ekimi yönteminde verimli bulunan sac köklerini bulunduran doku parcası cerrahi bir yöntemle alınır doku parcasının içindeki sac kökleri mikrogreftlere kısacası tekli-ikili sac köklerine ayrılır daha sonrasında uygulama icra edilecek bölgeye transfer edilir bu işlem ortalama 5 saat sürer.
Verimli sac köklerinin toplu durumda alınması zamandan kazandırır sac köklerinin mikroskop camı altında alınıyor olarak bulunması alınan sac kümelerine zarar gelmesini engellemektedir.

Fut yöntemiyle nakil işleminde özel igneler kullanılmadıgı için ücret acısından daha idealdir.
Fut yöntemiyle sac ekimi işleminde belirli olmayan iz kalma durumu olabilir sac köklerinin alınmış oldugu bölgede bir süreliğine ile duyu kaybı ve uyuşma hissedilinebilir nitekim fut yöntemi yinelenmek istenildigi taktirde bu işlem için en az altı ay beklenilmesi lazımdır.


Scroll to Top