Karın Germe

Karın germe veya abdominoplasti, karın bölgesinin şeklini iyileştirmek için yapılan kozmetik cerrahi işlemdir. Amaç, örneğin hamilelikten veya çok kilo vermekten kaynaklanan sarkmış deri gibi egzersizle alınamayan karın üzerindeki fazla deriyi çıkarmaktır. İşlem genellikle sağlıklı vücut kitle indeksi olan kişiler için önerildiğinden, kilo vermek için uygulanması tavsiye edilmemektedir.

İki tip abdominoplasti vardır ve her ikisi de genellikle genel anestezi altında yapılır.

  • Kısmi Abdominoplasti: alt karın boyunca büyük bir kesi yapılarak göbek deliğinin altındaki karın duvarından cildi ayırarak fazla yağ ve cildi çıkartılır. Kalan cilt bir araya getirilip dikiş yardımıyla dikilip ameliyat sonlandırılır.
  • Total (Tam) Abdominoplasti: kasık bölgesinin hemen üstünden alt karın boyunca büyük bir kesi yapılarak göbek deliği ciltten ayrılır. Takibinde cilt karın duvarından ayırarak karın kasları yeniden hizalanır. Fazla yağ ve cilt dokuları çıkarılır. Göbek deliği için yeni bir delik açılarak, göbek deliği yeniden dikilir. Kalan cilt bir araya getirilip dikiş yardımıyla dikilip ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat 2 ile 5 saat aralığında sürebilir. Genellikle 2 ya da 3 gece hastanede kalmanız gerekir.

Ameliyat sonrası odanızda uyandığınızda karnınızda pansuman ve karınınızı çevreleyen bir karın korsesi uygulanacaktır. Ameliyat sonrasında biraz ağrınız olabilir bu dönemi daha rahat geçirmeniz için ağrı kesiciler ve zaman zaman uyku yapıcı ilaçlar kullanılır.

Tamamen iyileşmek ve karın germe ameliyatının tam etkisini görmek yaklaşık 6 hafta sürer. Cildinizin düzgün bir şekilde iyileşmesini teşvik etmek ve oluşabilecek şişliği azaltmak için genellikle 6 hafta boyunca karın korsesi kullanmanız gerekir. Bu süre boyunca sakin olmanız ve dikişlerinizi zorlamamak için yatakta dizlerinizi bükük tutmanız gerekir (V pozisyonu). 6 hafta sonra genellikle korse giymeyi bırakabilir ve normal aktivitelerinizin çoğuna geri dönebilirsiniz.

Abdominoplasti ameliyatının riskleri aşırı kanama, emboli, enfeksiyon ve anestezik ilaçlara karşı alerjik reaksiyon (çok nadir). Doktorunuz ameliyatla ilgili tüm komplikasyon ve riskleri ameliyat öncesinde yapacağınız görüşmede size aktaracaktır.


Vücut Estetiği

 

Vücut Şekillendirme

Kol Estetiği

Doğum Sonrası Estetik

Liposuction (Yağ Alma)

Karın Germe

Kilo Kaybı Sonrası Vücut Şekillendirme

Scroll to Top