Liposuction (Yağ Alma)

Liposuction, karın, kalça, uyluklar, kollar veya boyun gibi vücudun belirli bölgelerindeki yağları almak için bir vakum tekniği kullanılarak yapılan cerrahi bir işlemdir. Liposuction da bu bölgelerin inceltilip tekrar şekillendirilmesi amaçlanır. Liposuction için bir diğer isimde lipoplastidir.

Liposuction tipik olarak genel bir kilo verme yöntemi veya kilo verme alternatifi olarak kabul edilmez. Fazla kiloluysanız, diyet ve egzersiz yoluyla ya da gastrik bypass ameliyatı gibi bariatrik prosedürler yoluyla liposuctiondan daha fazla kilo vermeniz olasıdır. Belirli noktalarda çok fazla vücut yağınız varsa ancak bunun dışında sabit bir vücut ağırlığınız varsa, liposuction için aday olabilirsiniz.

Kilo aldığınızda, yağ hücrelerinin boyutu ve hacmi artar. Buna karşılık, liposuction belirli bir bölgedeki yağ hücrelerinin sayısını azaltır. Alınan yağ miktarı bölgenin görünümüne ve yağ hacmine bağlıdır. Ortaya çıkan kontur değişiklikleri genellikle kalıcıdır. (Kilonuz sabit kaldığı sürece.)

Liposuction sonrasında cilt, tedavi edilen bölgelerin yeni hatlarına göre şekillenir. İyi bir cilt elastikiyetiniz varsa, cildin pürüzsüz görünmesi muhtemeldir. Cildinizin elastikiyeti zayıfsa, tedavi edilen bölgelerdeki cilt gevşek görünebilir.

İşlemden önce doktorunuzla ameliyattan ne beklediğinizi detaylıca iletin. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek, süregelen kronik bir hastalığınızın olup olmadığını ve aldığınız ilaçlar, takviyeler veya şifalı bitkiler hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz, ameliyattan en az üç hafta önce kan sulandırıcı ve bazı ilaçları almayı bırakmanızı önerebilir. Ayrıca işlem öncesinde bazı laboratuvar testleri yaptırmanız istenilebilir.

İşleminiz sadece az miktarda yağın alınmasını gerektiriyorsa lokal anestezi yeterli olacaktır. Çok miktarda yağ alınacaksa veya aynı anda başka işlemler yaptırmayı planlıyorsanız genel anestezi altın işlem uygulanır.

Liposuction işleminizden önce, doktorunuz vücudunuzda işlem yapılacak bölgelerine daireler ve çizgiler işaretleyebilir. Fotoğraflar da çekilebilir, böylece önceki ve sonraki görüntüler karşılaştırılabilir.

Liposuction işleminin nasıl yapıldığı, kullanılan özel tekniğe bağlıdır. Doktorunuz, tedavi hedeflerinize, vücudunuzun tedavi edilecek bölgesine ve geçmişte başka liposuction işlemleri geçirip geçirmediğinize göre uygun tekniği seçecektir.

Tümesan Liposuction

  • Bu en yaygın liposuction türüdür. Doktorunuz, tedavi edilen bölgeye steril bir solüsyon (yağın alınmasına yardımcı olan serum, ağrıyı gidermek için bir anestetik (lidokain) ve kan damarlarının daralmasına neden olan bir ilaç (adrenalin) karışımı) enjekte eder. Sıvı karışımı, etkilenen bölgenin şişmesine ve sertleşmesine neden olur. Doktorunuz daha sonra cildinizde küçük kesikler yapar ve cilt altından bir kanül yardımıyla vücudunuzdaki yağ ve sıvılar dışarı vakumlanır.

Lazer Yardımlı Liposuction:

  • Bu teknikde yağları parçalayıp çıkarmak için yüksek yoğunluklu lazer ışığı kullanır. İşlem sırasında doktorunuz, cilde küçük bir kesiden lazer probu yerleştirir ve yağ dokusunu eritir. Eriyen yağ daha sonra bir kanül yoluyla çıkarılır.

Ultrason Yardımlı Liposuction:

  • Bu tip liposuction bazen geleneksel liposuction(tümesan) ile kullanılır. İşlem sırasında ultrasonik enerji ile yağlar eritilir ve geleneksel liposuction ile yağlar dışarı vakumlanır.

İşlemden sonra biraz ağrı, şişlik ve morarma olabilir. Doktorunuz ağrıyı kontrol altına almak için ağrı kesiciler ve enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik reçete edebilir. Genellikle birkaç hafta boyunca şişliği azaltmaya yardımcı olan korse tarzı giysileri giymeniz gerekir.


Vücut Estetiği

 

Vücut Şekillendirme

Kol Estetiği

Doğum Sonrası Estetik

Liposuction (Yağ Alma)

Karın Germe

Kilo Kaybı Sonrası Vücut Şekillendirme

Scroll to Top