Fonksiyonel Burun Estetiği

Genellikle “burun estetiği” olarak adlandırılan rinoplasti, burun kemiği veya kıkırdağı şekillendirerek burnunuzun şeklini değiştirmek için yapılan ameliyattır. Rinoplasti, plastik cerrahinin en yaygın türlerinden biridir. Rinoplasti ile burnun yüze oranla büyüklüğü ya da küçüklüğü, yandan bakıldığında köprülü ya da çöküntülü olması, burun ucu düşüklüğü veya sarkıklığı, burun ucu kalınlığı veya genişliği gibi görünüm bozuklukları giderilebilir.

 Her ne kadar estetik amaçla yapılıyor olsa da rinoplasti ameliyatı sırasında solunum bozuklukları tedavi edilebilir. Bu yönde ameliyat öncesinde doktorunuza yaşadığınız tüm problemleri aktarmalı istediğiniz burun görünümünü anlatmalısınız.

Rinoplasti için eğer amaç estetik görünümse tüm bireyler için üst yaş sınırı olmamakla beraber erkekler için yaklaşık olarak 18, kızlar için yaklaşık olarak 16 yaş alt sınır olarak aktarılmaktadır. Bu yaşlarda kemik gelişiminin tamamlandığı yaşlar olarak bilinmektedir. Fakat bir yaralanma sonucunda oluşan şekil bozukluğu nedeni ile solunumsal sıkıntı yaşıyorsanız daha genç yaşta rinoplasti uygulanabilir.

Rinoplasti ameliyatı lokal, sedasyon ve genel anestezi ile yapılabilir. Yapılacak işlem basit bir işlemse lokal anestezi tercih edilebilir. Çocuklarda ve açık rinoplasti ameliyatında genel anestezi ve lokal anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrasında burun üzerinde alçı kalıp ve burun içerisinde tamponlar olacaktır. Tamponlar genellikle 1 ya da 2 gün sonra alınmakla beraber alçı kalıp ameliyattan sonra 1 ya da 2 hafta sonra çıkarılmaktadır. Ameliyat sonrası ilk saatlerde ağrı pek olmayacaktır. Bulantı, kusma ve baş dönmesi görülebilir. Ameliyat sonrasında ilk 2-3 gün aralıklı olarak buz uygulaması oluşacak olan şişlik ve morlukları önleyecektir. Ameliyat sonrasındaki günlerde buruna gelecek olası darbelerden korunmalı ilk 2 ay boyunca buruna teması olabilecek spor, aktivite ve gözlük kullanımından kaçınmalısınız.


Burun Estetiği

 

Fonksiyonel Burun Estetiği

Ameliyatsız Burun Estetiği

Burun Ucu Estetiği

Kırık Sonrası Burun Estetiği

Doğal Burun Estetiği

Scroll to Top