DİŞ KÖPRÜSÜ

Kayıp yapılan dişin sağında  ve solunda yer olan iki diş arasına yerleştirilir. Bu işlem esnasında boşluk olan yerin sağındaki ve solundaki iki diş küçültülür ve eski diş köprü boşluk ile kapatılır. Köprü diş tedavisi ,  diş eksiklerinin tamamlanmasında sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir.

Geleneksel köprü, Kanatlı köprü ve implant destekli köprü olmak üzere 3 çeşit köprü mevcuttur.

Geneksel Köprü

Kayıp yaşanan dişin sağında ve solundaki dişlerin küçültülerek köprüye sabitlenmesi için köprü ayağı olarak kullanılması yöntemidir. Sabitlenen bu dişlerin üzerine hazırlanan köprü diş yerleştirilir.

Kanatlı Köprü

Köprünün komşu dişlere yapıştırıcısıyla gerçekleşir. Ortadaki boşluğu doldurmak için hazırlanan diş, boşluğun hemen yanındaki komşu dişlerin arka tarafına yapıştırılır. Kanatlı köprü adı verilen diğer adıyla Maryland köprü sağ ve soldaki dişler kesilmeden yapılan bir işlem olmasına rağmen dayanıklılığı açısından az tercih edilir.

İmplant Destekli Köprü

  İki veya daha fazla dişin kayıp yaşanması durumunda uygulanan köprü çeşitidir. İmplant destekli köprü de de boşlukların çevresindeki dişlerin kesilmesine gerek duyulmamaktadır. Bu yöntem için çene kemik yapısı uygun olan hastaların çene kemiğine vidalanan implant köprü eksik dişlerin yerini doldurur.


Scroll to Top