Ameliyat Sonrası Bakımlar

Gerçekleştirilen estetik cerrahi operasyonları akabinde; hastanın iyileşme sürecini kısaltmak, ciltte iz oluşumunu önlemek, cildini besleyip nemlendirmek, ışıl ışıl bir cilt ortaya çıkarmak, hastayı bilgilendirmek, dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi vermek ve iyileşme sürecini kısaltmak için ameliyat sonrası bakımlarının aksatılmaması gerekir.

Gerçekleştirilen her estetik operasyonun farklı etkileri olsa da ciltte kesi atılması söz konusu olduğu için operasyon sonrası bakımlar önem kazanır. Özellikle yüz gibi en çok dikkat çeken vücut bölümleri için, ameliyat sonrası bakımlar tercihten çok gereklilik olarak düşünülmelidir.

Kişinin görünümünü iyileştirmek, yaşlılık belirtilerinden kurtulmak, daha doğal ve etkileyici bir görünüme kavuşmak için yaptırdığı cerrahi operasyonların verimliliği ameliyat sonrası bakım uygulamaları ile artabilir.

Ameliyat Sonrası Bakım Süreçleri
Hastaların operasyondan çıkmasıyla birlikte başlayan ameliyat sonrası dönemde cerrahlar yara izlerini muayene ederler; anestezi etkisinin geçmesiyle birlikte hasta gerek görülürse gözetim altında tutulur ya da taburcu edilir.

Bu süreçte estetik operasyon yapılan vücut bölgelerine düzenli olarak pansuman yapılması doktorların hasta takibini sağlaması ve iyileşme sırasında herhangi bir komplikasyon oluşmasının engellenmesi için çok önemlidir.

Estetik cerrahi operasyonlar geçiren hastalar belli periyotlarla kontrol görüşmelerine çağrılır. Bu görüşmelerde hem yara iyileşmelerinin seyri takip edilir hem de post operatif dönemde dikkat edilmesi gerekenler üzerine hastalara detaylı bilgiler aktarılır.

Ameliyat sonrası bakım süreçlerinde cerrahlar ve hemşireler beraber hareket ederler. Bu bakımların kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir. Ameliyat sonrası sürecin takibi iyileşme sürecinin sorunsuz ilerlemesi ve olası bir soruna anında müdahale edilebilmesi adına oldukça önemlidir.

Ameliyat sonrası bakım süreçlerinde, hasta uygulaması gereken bakım süreçleri, nasıl beslenmesi gerektiği ve egzersiz yapıp yapmaması ile ilgili önemli unsurları öğrenebilir. Daha bilinçli hale gelir ve sağlık durumu yakından izlendiği için post operatif dönemi mümkün olan en konforlu şekilde atlatabilir.

Estetik Operasyonlar Sonrası Bakımların Önemi
Estetik operasyonlarla ilgili en yanlış kanı operasyon sonrasında hemen ideal görüntüye kavuşulacağı yönündedir. Operasyon etkisinin bir anda görülmesi mümkün değildir. Operasyon sonrası bakım süreci ameliyatın etkilerinin maksimum oranda hissedilmesi adına çok önemlidir ve kesinlikle profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir.

Dokulara sert müdahale yapılmaması, pansumanın en doğru şekilde gerçekleştirilmesi ve ameliyat sonrası iyileşmelerin cerrahlar tarafından takip edilebilmesi için bakım süreçleri fırsat yaratır.

Hastanın sağlığının iyileştirilmesi gerekenlerle ilgili detaylı bilgi aktarılan bakım muayeneleri hastaların şikayetlerini anlatmaları için de önemli bir fırsattır. Estetik operasyonlar söz konusu olduğunda hastalar operasyon sonrası hiçbir rahatsızlık yaşamak istemezler. Ancak gerçekleştirilen müdahalenin doğası gereği böyle bir olasılığın bulunmadığı bilinmelidir. Her ne kadar estetik cerrahi ameliyatlar sonrasında; cerrahinin kapsamına göre farklı şikayetler yaşanabilse de profesyonel bakım süreçleri sayesinde hastanın konforunun arttırılması mümkündür.

Bakım kontrolleri iyileşme sürecinde hastanın gerçekçi beklentiler içerisinde bulunmasını sağlamak için de oldukça kritik bir öneme sahiptir. Anestezi verilerek uygulanan, cilde kesisi atılan ve vücudun fiziksel strese maruz kaldığı bu operasyonlar sonrası iyileşme süreci ile ilgili beklentilerin gerçekçi olması gerekir. Aksi halde hastaların iyileşme seyri normal şekilde devam etse bile endişeleri de mutsuzluğu da artış gösterir.


Kozmotolojik Uygulamalar

 

Ameliyat Sonrası Bakımlar

Oksiterapi

 

 

Scroll to Top